Az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény 2024. július 30 és augusztus 25 között zárva tart. 


2024. szeptember 29-ig látható a Hidden Worlds Expanding, Eastern-European Outsider Art című kiállítás, ahol a gyűjtemény 39 képpel szerepel.

tartu 2024 enterieur

2024 júniusában az Európa Kulturális Fővárosa 2024 – Tartu programsorozat részeként Hidden Worlds Expanding, Kelet-európai Outsider Art címmel kiállítás nyílt az észtországi Viljandiban, Valgában és Tartuban. A tartui Kondas Központ kurátorai, Mari Vallikivi és Eva Laantee Reintamm tíz közép-európai ország művészeti gyűjteményéből válogattak. A négy hónapig, 2024. szeptember 29-ig nyitva tartó kiállításon 59 alkotó több mint 200 munkája látható három észt város egy-egy múzeumában: a Tartui Egyetem Múzeumában, a viljandi-i Kondas Központban és Valga Városi Múzeumában.

A tárlat mindenekelőtt a pszichiátriai és terápiás intézetekben, vagy társadalmi elszigeteltségben készült művészetet tárja fel, de helyet kaptak a művészetterápiás foglalkozások során készült alkotások is: „bizonyos esetekben a művészet az egyetlen kommunikációs eszköz az alkotó és a külvilág között”. A középpontban a kelet-európai Outsider Art áll: osztrák, észt, horvát, lett, lengyel, német, szerb, finn, cseh és magyar alkotók munkái, párbeszédbe állítva neves nyugat-európai gyűjtemények műveivel (Sammlung Prinzhorn, Galerie Art Cru).

A kiállításnak a Tartui Egyetem Múzeumában látható része mutatja be az Outsider Art legkorábbi, a hajdani azílumok világában keletkező történeti rétegét. A legrégebbi alkotások a Tartui Egyetemi Kórház Pszichiátriai Klinikájának archívumából származnak a 19. század végéről, a kiállítás központi részét az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény reprezentatív válogatása adja. A tárlat legismertebb alkotói között találjuk Edmund Monsiel, a lengyel Outsider Art klasszikusát és a „der ungarische van Gogh” néven is emlegetett Pál Istvánt.

A kiállításhoz szakkatalógus készült tanulmányokkal, az Art Brut alkotók élettörténetivel és gazdag képanyaggal.


Kiállítók: Pavel Konečný Gyűjtemény (Csehország), a brnoi Masaryk Egyetem Nyitott Művészeti Stúdiójának gyűjteménye (Csehoroszág), MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjteménye (Magyarország), Art Brut Serbia, Koprivnica Városi Múzeum (Horvátország), Kettuki Ry Art Studio (Hämeenlinna, Finnország), Art Cru Galéria (Németország), Lebenshilfe OÖ Nyitott Művészeti Stúdió (Gmunden, Ausztria), Sziléziai Múzeum (Katowice, Lengyelország).


További információ: https://kondas.ee/en