A Művészettörténeti Kutatóintézet Levéltári Regesztagyűjteménye a művészettörténeti szempontból fontosnak ítélt, illetve a művészettörténet számára hasznosítható adatokat gyűjti. A regeszták a feldolgozott levéltári anyag jelzetének feltüntetésével rövid tartalmi kivonatot adnak a művészettörténeti vonatkozású iratokról. Az egyes levéltári egységek anyagából készült cédulák összetartozó sorozatokat alkotnak, amelyekben a cédulák az eredeti levéltári anyag rendjében helyezkednek el. A cédulasorozatok gyűjteményünkben az eredeti anyagot őrző levéltárak és egyéb intézmények szerinti csoportokban helyezkednek el, jelentős részük hely- és személynévmutatóval kutatható. A Levéltári Regesztagyűjtemény gyarapodása lezárult, 2012-2017 között került sor a terjedelmes anyag rendszerezésére és digitalizására. A digitalizálási munka eredményeként az állomány online érhető el, a kutatószolgálat megszűnt. A megelőző rendezés során a regesztákat az eredeti anyag sorrendjében soroltuk be, az online anyag az eredeti cédulák logikájával azonos rendszerben kutathatók. Ettől esetenként informatikai okokból eltértünk, egyes terjedelmesebb mappákat több részre bontva töltöttünk fel. A regeszták közül nem dolgoztuk fel a több tízezres nagyságrendű, korábban már publikált állományokat (A-I-13, 18).
Repertórium
A gyűjtemény története az Intézet elődjének, a Művészettörténeti Dokumentációs Központnak, illetve az ezt megelőző Magyar Művészettörténeti Munkaközösségnek a megalakulásáig megy vissza. Akkor, 1950-ben kezdődött meg az a szisztematikus kutató-gyűjtő munka, melynek során a jelentősebb hazai levéltárak anyagának művészettörténeti vonatkozású, elsősorban középkori, barokk és XIX. századi adatairól regeszták készültek. Ennek eredményeként ma több mint kétszázezer cédulából álló gyűjtemény segíti a művészettörténészek tájékozódását a magyarországi levéltárakban. Ez az anyag a későbbiekben hagyatékok megvásárlásával, ajándékozással, más intézetek anyagainak átvételével, illetve más szempontú kutatások melléktermékeként keletkezett anyagokkal tovább gyarapodott.
Levéltári Kutatási segédletek
Levéltári kivonatok (regeszták) repertóriuma
A Művészettörténeti Kutatóintézet Levéltári Regesztagyűjteménye a művészettörténeti szempontból fontosnak ítélt, illetve a művészettörténet számára hasznosítható adatokat gyűjti. A kivonatok (regeszták) a feldolgozott levéltári anyag jelzetének feltüntetésével rövid tartalmi kivonatot adnak a művészettörténeti vonatkozású iratokról. Az egyes levéltári egységek anyagából készült cédulák összetartozó sorozatokat alkotnak, amelyekben a cédulák az eredeti levéltári anyag rendjében helyezkednek el. A cédulasorozatok gyűjteményünkben az eredeti anyagot őrző levéltárak és egyéb intézmények szerinti csoportokban helyezkednek el.
Levéltári kivonatok (regeszták) hely- és személynévmutatói
A levéltári kivonatok (regeszták) a magyarországi művészet történetét feldolgozó kézikönyvek munkálataihoz kapcsolódóan készültek el, alapvető céljuk a művészettörténeti vonatkozású források feltárása volt. A cédulasorozatok gyűjteményünkben az eredeti anyagot őrző levéltárak és egyéb intézmények szerinti csoportokban helyezkednek el, jelentős részük az itt elérhető hely- és személynévmutatóval kutatható. Ezek a mutatók évtizedeken át csak szűk szakmai körökben voltak ismertek, az összesen 328.000 mutatócédulában rejlő tengernyi adat felhasználása a digitalizálást megelőzően alacsony volt. A cédulákon szereplő jelzetek a digitalizált állományban megtalálható kivonatokra utalnak.