
- Részletek
- Kategória: Hírek
E címmel intézetünk tudományos munkatársával, Alföldy Gáborral készült interjú indítja az Irodalmi Magazin legújabb, 2023/3. számát, amelynek témája a kert. Az interjúban a kert civilizációs, kulturális szerep- és stílusváltozásain túl szó esik a történeti kertek kutatásáról és helyreállításáról, forrásairól is. A tartalmas és gazdagon illusztrált szám további írásai irodalmi példák elemzése (Berzsenyi, Faludy, Kazinczy, Babits, Nemes Nagy) mellett kortárs értelmezések sorát kínálja, a témához kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat is felsorakoztatva.


- Részletek
- Kategória: Hírek
For more info in English and purchase, please click here.
Kik voltak a szecesszió erdélyi mesterei? Hol tanultak, milyen mintákat követtek? Melyik múzeum raktárában lappangott évtizedekig Kolozsvár ismeretlen iparművészeti gyűjteménye? Mi volt a kereskedők és szenvedélyes amatőr gyűjtők szerepe létrejöttében? Hogyan és miért kerültek a távoli Japán paraszti kultúrájának tárgyai Mátyás király szülővárosába? Mit talál a kíváncsi kutató, ha hetven év után kinyit egy padlásajtót? Vajon hányszor lehet felavatni egy szobrot? És hány helyszínen? Mi kellett ahhoz, hogy a család legkisebb gyermeke iparművészeti remekeket tervezzen? Milyen mintákat követett, kik tanították? Mitől lett modernné és magyarrá Erdély 1900 körüli építészete? Kik voltak ennek főszereplői és hétköznapi hősei? Ezekre és még sok más kérdésre keresi a választ ez a könyv, első alkalommal tárva a külföldi olvasóközönég elé angolul Erdély utolsó magyar korszakának mindezidáig ismeretlen művészetét.


- Részletek
- Kategória: Hírek
Régi magyar bibliofilek nyomában. Tanulmányok a magyarországi reneszánsz könyvkultúra és miniatúrafestészet köréből, 15–17. század címmel megjelent Mikó Árpád, intézetünk igazgatója, tudományos tanácsadója kétkötetes műve.
A színes és fekete-fehér képekkel gazdagon illusztrált, közel hatszáz oldalas kettős kötet harminc tanulmánya arányosan elosztva mutatja be a magyarországi reneszánsz miniatúrafestészet és könyvkultúra történetének főbb mozzanatait.


- Részletek
- Kategória: Hírek
Gulyás Borbála The Art of the Calligrapher George Bocskay című új kötete a BTK Művészettörténeti Intézet kiadásában jelent meg. A gazdagon illusztrált könyv a szerző 2020-as monográfiájának az átdolgozott, angol nyelvű kiadása, amely teljes körűen dolgozza fel a magyarországi késő reneszánsz művészet egyik kiemelkedő képviselőjének, Bocskay György kalligráfusnak (†1575) az életművét.


- Részletek
- Kategória: Hírek
Intézetünk tudományos munkatársa, Alföldy Gábor május 27-én előadást tartott a „Die Transformation der Gartenkunst unter Kurfürst Carl Theodor von der Pfalz” című tudományos konferencián a schwetzingeni kastélyban.


- Részletek
- Kategória: Hírek
2023. május 19-én, pénteken első alkalommal került megrendezésre a BTK Közösségi Nap. Az esemény keretein belül megrendezett játékos kvíz során a Bölcsészettudományi Kutatóközpont intézetei mérhették össze tudásukat. Büszkén adjuk hírül, hogy a kvíz nyertese intézetünk lett, így a vándorserleg erre az évre hozzánk került.


- Részletek
- Kategória: Hírek
Hogyan lehet papírra vetett tusfoltokból a lélek sorait kiolvasni? Milyen módszerekkel dolgoznak, és mit kutatnak a művészettörténészek? A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Katt(anj) a tudományra! címmel indított kilencrészes videósorozatának első részében a BTK Művészettörténeti Intézet gyűjteményeit, kutatásait, a középkori kőtáblákba vésett sírfeliratokat, a Magyar Tudományos Akadémia palotájában sorakozó történeti képeket, a Weöres Sándor Bóbitájához készített különleges illusztrációkat, valamint a pszichiátriai betegek alkotásait is megnézhetjük.

További cikkeink...
További cikkeink...
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.